nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Hodiny čtyřruční aneb další ciferník

S ciferníkem na více stranách hodinové schrány se občas setkáme. U věžních hodin ho přímo očekáváme. Málokdo si však v první chvíli uvědomí, že ciferník na zadní straně hodin je určitá komplikace. Ručičky se totiž z pohledu stroje otáčejí "proti směru hodinových ručiček". Stroj proto musí být doplněn převodem obracejícím směr otáčení.

Nejjednodušší je problému se vyhnout  a pro každý ciferník použít samostatný stroj. Dnes, v éře elektricky řízených strojů, je to nejčastější a současně nejlevnější řešení. Může se však stát, že na každém ciferníku bude trochu jiný čas.  Mechanická řešení přesto zůstávají i u některých rekonstruovaných hodin. 


K napsání této stránky nás inspiroval nález torza mosazného hodinového stroje se synchronním motorem. 
(Pro zvětšení klikněte na obrázek, listujte pomocí kláves nebo zapněte zobrazení galerie.)

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Na první fotografii je stroj po částečném očičtění s nasazenými předními i zadními ručičkami. Stroj je připojen k síti a je funkční. Další 3 fotografie zachycují nálezový stav. Na poslední je vidět detail kuželových převodů k obrácení směru otáčení. Minutová hřídel je za prvním kuželovým kolem přerušena. Ve stejném směru pokračuje minutová hřídel zadního ciferníku .

Pro úplnost ještě zmínka o rozvodovce věžních hodin pro ciferníky na 4 stranách věže. Tady je situace trochu jiná. Stroj není přímo u ciferníků, tak není potřeba dodržet souosost minutových hřídelí. Opět se použijí kuželové převody. Minutová hřídel hodinového stroje je vedena vzhůru a je zakončena rozvodkou, která rozvádí otáčení minutové hřídele k ciferníkům. Na konci jednotlivých hřídelí jsou samostatné převody pro hodinové ručičky. 
Podrobněji na stránce o hodinách v Janovicích.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu