nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

ESV-3 - mechanické počítadlo provozní doby s motorem na 115V/400Hz

Nejsou hodiny jako hodiny. Slangově se různé měřící přístroje nazývají budíky, případně hodinky. Provozní hodiny jsou také hodiny, které ovšem jdou, jen když je dané zařízení v provozu. Někdy je třeba přesně sledovat dobu činnosti, aby zařízení bylo včas servisováno nebo vyměněno. To zajišťují počitadla provozní doby. Dnes většinou elektronická, dříve i hodinářsky zajímavá. Připomeneme poměrně zajímavé počítadlo provozních hodin ESV3 používané v letectví. Má malé rozměry, je zapouzdřeno v plastu a používá synchronní motor na napětí 115 V / 400 Hz s asi jedenáctistupňovou čtyřpatrovou převodovku opravdu miniaturních rozměrů. Kolečka jak v dámských hodinkách takže zlomená osička není překvapivá.

Počitadlo má tři stupnice a otočný terčík meze pátou a šestou hodinou. Uvádí se, že limit měření provozní doby je 2700 hodin, tj. 112,5 dne. Počitadlo hodin na obrázku má však vzhledem k popisu neobvyklé stupnice. Jiná počítala mají nejmenší střední stupnici skutečně do 27 hours x 100. Možná ty na obrázku mají jiné převody a jsou jen do 1000 provozních hodin. 

Celkové rozměry jsou: výška x šířka x hloubka = 33 x 24 x 53 mm (s narovnanými konektory). Váží cca 35 g.

 ESV-3

Četl jsem názor, že v letectví používaná pracovní frekvence 400 Hz je volena tak, aby zařízená  nebyla zneužívána v civilu :-) 

Foto ebay, text Petr Král

CB-2

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu