nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

spínací kotoučAstronomické spínací hodiny - Syst. Fr. Sauter

Pod pojmen spínací astronomické hodiny se obvykle myslí spínací hodiny, které dobu spínání automaticky upravují podle roční doby. Dnes takové hodiny jsou řízeny programem mikropočítače. V dobách mechanických to zajišťovaly vačky východu a západu Slunce. Hodiny System Fr. Sauter a.s. v Basileji (zakoupeny pro Č.S.R. S. Schop. Praha ??) jsou mechanické hodiny natahované elektromotorem. Výrobní číslo je 333573 ZWE6K. Cívky motoru se mohou zapojit buď na 220 V nebo na  380 V. Hodinová hřídel se otočí jednou za 24 hodin a nese vlastní spínací systém na obrázku.

Otáčivý ciferník nese dvě dvojice spínacích a vypínacích ovládacích pák. V polední poloze je stupnice kalendářnáko měsíce. Prvek v poloze 12 zajišťuje posun o jeden den při každé otáčce. Rozdělění cierníku respekuje rozdílný počet dní v jednotlivých měsících. (U zkoumaného exempláře chyběl trn, který by přepínání provádě, takře hodiny byly degradovány na běžné spínací hodiny. 

Jednodenní posun natáčí dvě vačky; samostatně pro východ a západ Slunce. Vačky mají označení 17261 A, což se nepovedlo přiřadit k zeměpisné šířce. Obvod vaček přes pákový systém sludují ramena nesoucí pohyblivé kontakty. Jsou to na obrázku ta ramena nesoucí seřititelné kontakty. Lze tak nastavit, při jaké úrovni soumraku mají spínat. Nastavení je v rozmezí cca dvou hodin. Protože nejde o "absolutní astronomickou přesnost", je vačka spočtena pro nějakou "střední?" zeměpisnou šířku. 

Střední šrouby s půlkulatou hlavou slouží jednak k manipilaci s ciferníkem, ale také umožňují ciferník natočit (opět v rozsahu cca dvou hodin) a kompenzovat tak zeměpisný posun vůči poledníku, pro  který je astaven pásmový čas. Spínací hodiny je tak možné nastavit lépe na pravý sluneční čas. Systém umožňuje i nastavit posun letního času i když tak asi nebyl zamýšlen.

Na obrázku je nastavena situace v polovině září. Hodiny spínají přibližně v 18:40, vypínají v 23:05 a znovu spínají v 1:00 a vypínají v 5:05.

spínací kotouč

Pokusili jsme se zjistit, zda absence části mechanismu denního posunu nemá příčinu v tom, že u zkoumaného exempláře nejsou vačky správně nastaveny. Zvažovali jsme i polohu Basileje 45.6N a 7.6E. Výsledky se nepodařilo k nějaké poloze přiřadit. Předpokládal bych, že nastavení na střed tolerancí by mělo odpovídat SEČ, tedy poloze 15E. 

Při jarní rovnodennosti spínací hodiny reagují na časy přibližně 5:30 a 18:20. O letním slunovratu jsou spínací časy cca 3:15 a 21:40, o podzimní rovnodennosti cca 5:20 a 18:35. Jakési "rovnodenní spínání" 6:00 - 18:00 nastává při nastavení data 15.10. Na proti tomu 10. 3. je spínání 5:55 a 17:55. To příliš konzistentně nevypadá. Vačky jsou možná špatně nastaveny minimálně proti kalendáři. A to je možná i důvod, proč někdo odstranil denní posun kalendáře. Ano po částečném rozebrání se situaci nepodařilo napravit. 

Na snímku zdola jsou od leva páky pro vypnují po východu Slunce, Pevně nastavené zapnutí po půlnoci, pevně nastavená večerná vypnutí a zapnutí po západu Slunce. Bohužel jsou vačky a snímací páky na snímku špatně rozeznatelné. Páky nesou zapínací kolík - dále od středu a vypínací kolík - blíže ke středu. 

Výklopná páčka na třetím rameni umožňuje vynechat noční vypnutí. V této poloze vypnutí způsobí kolíkem na vnitřní poloze. Pokud se vyklopí, Je vypínací kolík v poloze, kdy by měl způsobit zapnutí, ale k tomu nedojde, protože zapnuto je. Nedojde ani k vypnutí. Spínač vypně až další páka. Polohu páčky lze sledovat v čelním pohledu podle malé červené šipky na rameni se šroubem označeným číslicí 2.   


I ve věžních hodinách mohly být  vačky východu a západu Slunce. Jedno takové zažízení se dražilo na ebay.de v září 2020.  Uvádíme několik fotofrafií z aukce pro představu. 

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Text a foto Petr Král a ebay.de


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu