s
nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Obrázek z dobového kataloguHODINY BUDÍKOVÉ 2

svarcvald budíksvarcvald budík

U hodin švarcvaldského typu se budicí mechanismus vyskytuje celkem často a to již od počátku jejich výroby. Společným znakem je malý ciferníček umístěný ve středu okolo hodinového kola.

Objevuje se ale i odlišná technická varianta budicího mechanismu u tohoto typu hodin. Je pro ně typický kulatý skleněný ciferník s vyobrazením šipky, třetí mosazná ručka a nad skříňkou stroje velký zvonek věžního tvaru.


D
oba buzení se zde nastavuje mosaznou ručkou, kterou se otáčí ve směru šipky na ciferníku. Ručka je upevněna na mosazné trubičce, která je volně nasazena na hodinovém kole. Na trubce je v drážce nasazeno rameno a na jejím spodním obvodě je výřez. Celá trubička je potom pružinou přitlačována proti čepu, který je na hodinovém kole.

  Ke spuštění buzení dochází v okamžiku, kdy čep zapadne do výřezu a tím se trubička přitlačována pružinou posune směrem dozadu. Dojde tak i k pohybu ramene, které odblokuje hnací soukolí.

Hnací soukolí pomocí vačky přetváří točivý pohyb na pohyb kmitavý a ten pomocí kladívka rozezní zvonek.  To je dost podstatný rozdíl proti běžným budicím strojům, které používají krokové ústrojí, respektive kotvu a krokové kolo. Systém s krokovým kolem najdeme i u švarcvaldek například zde.


Hodiny menšího průměru s ozdobným závěsem zvonku

Stroj vyrobený firmou Kienzle

Na zadní straně tohoto stroje je uveden datum prodeje a následných oprav

Na zadní straně tohoto stroje je uveden datum prodeje a následných oprav .

Stroj doplněn o půlový bicí mechanismus

A na závěr lahůdka.  Hodiny s “návodem na použití“, který je napsaný na zadní straně stroje.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu