Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Věžní komplet Prokeš 1868 ze zámku Býchory

Do Hodinária byl zapůjčen věžní komplet Prokeš 1868 s unikátním věžním zvonícím strojem a cimbály. Kromě již zmíněného zvonícího stroje má i neobvyklý kyvadlový krok.

nic

Výňatek z restaurátorské zprávy, kterou před mnoha lety vypracoval Petr Skála.

Věžní hodinový stroj střední velikosti. Lucernové (cevové) pastorky (dodejme, že v době nálezu již nebyly otočné a někdy byly nahrazeny hřebíkem...), jednopákové vypouštění bicích strojů. Kyvadlová čočka litinová, kyvadlová tyč ocelová. Litinová závaží jsou zavěšena přes volné kladky na ocelových lanech. Na horní vodorovné pásnici kyvadlové strany hodinového stroje je čitelná signatura výrobce hodinového stroje s uvedeným letopočtem: Jan Prokeš v Sobotce 1868.

Zvláštností tohoto věžního hodinového stroje je spojení se zvonicím strojem, který bylo možno nařídit zřejmě na zvonění ranní, polední a odpolední. Zvonicí stroj byl poháněn jedním závažím zavěšeným přímo (bez volné kladky) pravděpodobně na řetízku. Za tento řetízek byl zvonicí stroj také natahován ze spodního patra od hodinového stroje podobně, jako se natahují nástěnné hodiny se závažovým pohonem z této doby (např. kukačky). Zvonicí stroj zvonil zvláštní paličkou rychle po sobě jdoucími údery na hodinový cimbál. Vypouštění bylo prováděno zvláštním kolem obsahujícím jeden pevný a dva stavitelné výpustné kolíčky. Toto kolo je osazeno na hodinovém bicím stroji a je spojeno převodem 1:2 se závěrkovým kolem hodinového bicího stoje. Otočí se tedy 1x za 24 hodin. .....

Komplet Prokeš 1868 BýchoryPan Prokeš se ucházel v roce 1865 i o opravu Pražského orloje. Vyrobil pro tuto příležitost také několik modelů orloje. Zakázku však nezískal. Právě pro tento vztah k Pražskému orloji jsme velmi rádi, že jsme tento komplet získali. O autorovi naleznete více informací na našem druhém webu - www.orloj.eu


Technické parametry:

Výrobce: Jan Prokeš v Sobotce v roce 1868
Rám stroje: klecový z ocelových pásnic
Krok jicího stroje:
Bicí stroje: Čtvrťový a hodinový
Rám stroje: celková šířka 80 cm, výška 68 cm, hloubka 38 cm
Kyvadlo: délka cca 235 cm


Stroj v původním umístění

Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS   Highslide JS  Highslide JS  

Doba pokročila a stroj je vystaven v Hodináriu

Zakoupený stav na horní fotografii. Jak se restaurování povedlo, můžete posoudit na několika fotografiích pana Marušáka. Na prvním snímku je fotomontáž všech částí kompletu.

Věžni muzejíčko - Prokeš 1868 - Býchory Věžni muzejíčko - Prokeš 1868 - Býchory Věžni muzejíčko - Prokeš 1868 - Býchory
Věžni muzejíčko - Prokeš 1868 - Býchory Věžni muzejíčko - Prokeš 1868 - Býchory Věžni muzejíčko - Prokeš 1868 - Býchory

Za povšimnutí stojí několik detailů.

Na prvním obrázku je vidět zkrácené kyvadlo. Záměr byl, vystavit stroj ve výšce očí. Proto je dřevěná tyč kyvadla asi o metr kratší. Stroj je používán pouze k demonstračnímu chodu, nemá napojení ani na ciferník, ani na cimbály, tak snad rychlejší chod není tolik na závadu.

Na třetím obrázku je vidět Prokešova specialita - "kardanové kolečko" místo kardanova kříže. Kolečko zakončuje minutovou křídel procházející kyvadlem a slouží pro připojení tyče k rozvodovce.

Na pravé straně téhož obrázku je vidět převod 1:2 ze závěrkového kola na kolo pomocné spouštějící kolo, které pomocí stavitelných kolíků spouští dodatečný zvonicí stroj.

Na čtvrtém obrázku je dobře vidět kyvadlový krok.

Na posledním obrázku bicího stoje celých hodin je také vlevo nahoře páka pomocného pohonu v době natahování jicího stroje. Páka se zapřela o zuby kola a pomocí (neautentického) závažíčka poháněla jicí stroj.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu