nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Pásmovky

Hodiny „SVĚTOVÝ ČAS“, analogové v kombinaci s datumem, broušený a leštěný nerez

Mezi kuriózní hodiny můžeme zařadit i hodiny ukazující více časů. Na úvodním obrázku jsou hodiny „SVĚTOVÝ ČAS“ od firmy Spel. Jedná se o analogové hodiny v kombinaci s digitálním datumem. Hodiny ukazují místní čas a čas v městech New York, London, Sofia a Moskva.

Možnost zobrazovat čas alespoň ve dvou pásmech dnes patří k dobrému tónu u lepších náramkových hodinek. hodinyky s mnoha časy I pomocí mobilu lze zjistit čas v různých částech světa. Pásmové hodiny jsou i v našem virtuálním muzeu na stránce papíráků  (hodiny Praha - Denver).

Na obrázku vlevo jsou luxusní hodinky - mechanické automaty zn. LOUIS VALON. Ukazují 6 časových zón a to Londýn, Johannesburg, Sao Paolo, Bangkok, New York a Sydney. V Londýně, New Yorku a Bangkoku ukazují i postavení Slunce a Měsíce. (klikněte pro zvětšení.)

V poslední době se v Karlových Varech objevují hodiny nastavené na moskevský čas. Nic proti moskevskému času. Bylo by však vhodnější nastavovat moskevský čas pouze na pásmových hodinách. Proto příliš nevítáme zavádění moskevského času na mnoha místech Karlových Varů.

volba pásma na digitálních hodinách

Do kategorie opravdových pásmovek patří hodiny Digi-tech - Hodiny se světovým časem. Stiskem tlačítka na mapě světa zjistíte čas ve více než 30 světových městech. Hodiny mimo jiné měří vnitřní teplotu, mají 2 budíky, časovač a kalendář. Moc pěkná hračka.

Časové pásmo je teoreticky ohraničeno poledníky po 15 stupních. Prakticky časová pásma obvykle respektují hranice státu či přírodní útvary. Velkými státy naopak prochází několik pásem. Všechna časová pásma vidíte na obrázku. Kliknutém na obrázek získáte větší zobrazení. Pak uvidíte, že čas se neposouvá vždy o celé hodiny. Ve hře jsou i půlhodiny (například Indie nebo ostrov Norfolk), dokonce ve výjimečných případech i čtvrthodiny. Také stojí za povšimnutí, že značná část světa nezavádí letní čas. Na dolním obrázku šikmo šrafované území.

mapa pásemV dolní části vidíte tabulku časových posunů proti času GMT (Greenwichský čas). Pásma jsou značena tzv. vojenským značením.  U nás se častěji používá označení vyplývající ze zeměpisné polohy s případným doplněním letního času či "času denního světla". Příklady:

Více o značení najdete např. zde. Doporučuji vaší pozornosti zejména pásmo GMT - 10, které je označováno W neboli  Whiskey Time Zone. Tady je možné tušit souvislost s hodinami, kterým na tomto serveru říkáme lahváče ;-). Jako mají Britové čaje o páté, mají Američané Whisky Time Zone. ;-)

(Trochu kacířská myšlenka. Nešlo by to bez pásmového času??? I tento systém existuje.      Jeden svět - jeden čas aneb zavináčový internetový čas.)


pásmové hodiny

Pásmovky mohou ale vypadat i jinak.

Mapa světa v projekci ze severního pólu se otáčí jedenkrát za 24 hodin společně s nakreslenými hodinovými ručičkami. Po obvodu je pevný 24 hodinový ciferník. Hodinových ručiček je celkem libovolně. Zde je konkrétně vyneseno 81 důležitých světových měst. Prakticky stačí jedna ručička pro jedno časové pásmo. Hodiny tak simultálně ukazují čas pro celý svět. Najděte město a snadno určíte místní čas.

sklenění pásmovkyNa kanadském serveru worldclock2001 si je můžete prohlédnout i v animaci. Technicky se jedná o synchronní hodiny na 120V. Byly vyrobeny v limitované sérii 100 kusů.

I naše virtuální muzeum se může pochlubit pásmovkami. Zakoupeny na Aukru jako nefunkční, jen k dekoraci. A to za pouhou jednu korunu. Po výměně baterie fungují bez problémů.

Klasický bateriový Quartz stroj je doplněn převodem na střední 24 hodinový otočný ciferník (s modrým označením nočních hodin). Na nastavitelném mezikruží je 24 měst, která představují jednotlivá časová pásma. Reprezentují také hodinové ručičky hodin určitého pásma. Po výběru města můžete odečíst odpovídající čas. Patrně vás nepřekvapí, že hodiny s označením "West Germany" pro označení východoevropského času volí raději Kuvajt než Moskvu.

Pásmové časy na letištích

Kde jinde naž na letištích je třeba získat informaci o čase v různých částach města. Často tak vznikají zajímavá seskupení hodin. Několik ukázek:

pásmové hodiny na letištích pásmové hodiny na letištích pásmové hodiny na letištích pásmové hodiny na letištích

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu