Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Časový zámek T.FOX and CO

Časový zámek - Time Lock

Hodiny, které nejsou primárně určeny pro zobrazování času se označují jako hodiny profesní. Zajímavou oblast tvoří i časové zámky. Moc se o nich nepíše, protože představují jeden z prvků zabezpečení trezorů. Úkolem časového zámku je zabránit otevření trezoru po určitý čas. Brání otevření trezoru například mimo pracovní dobu. Mohou bránit otevření bezprostředně po použití klíče. I časový interval 15 minut může stačit pro dojezd zásahové jednotky. Toto zařízení se spíše něž časový zámek nazývá "zpožďovač". Dnes se samozřejmě používají časové zámky elektronické. Ty mají někdy i další funkci také nazývanou Time Lock. Zámek se na nastavenou dobu uzamkne po třikrát chybně zadaném kódu. 

Na rozdíl od zámoří u nás mechanické časové nebyly běžně používány. Není  tu výrobce, důvěra ani znalost, že něco takového existuje. Do rukou sběratelů se americké nebo anglické mechanické časové zámky dostanou spíše výjimečně. A je to škoda, jak dokazuje první uvedený odkaz. Je to velmi kvalitní hodinářská práce. Zejména starší výrobky jsou obvykle krásně zdobené.

Prvním člověkem, který postavil a nainstaloval časový zámek na dveře trezoru byl pan James Sargent. Bylo to v roce 1874 a firma S & G dodnes vyrábí mechanické časové zámky a zpožďovače.

Na mechanismus časového zámku jsou kladeny vysoké nároky. Zámek musí spolehlivě uzamknou dveře nebo u větších trezorů uzamknout zamykací mechanismus. Musí však zejména po uplynutí nastavené doby umožnit odemknutí. Selhání časového zámku by vedlo k nutnosti násilného otevření trezoru, což by se neobešlo bez velkých škod.

Pro co největší bezpečnost je mechanismus zámku vyroben velmi kvalitně a musí být pravidelně udržován. Ani to však nestačí. K poruše může dojít i tak. Hodinové stroje zámku se proto zdvojují (jako na příkladu našeho exponátu), ztrojují či se dokonce používají čtyři hodinové stroje. Každý z nich je nezávisle schopen časový zámek odemknout.  V návodech pro použití se důrazně připomíná, že dveře nesmí být zamykány, pokud všechny hodinové stroje nejsou nataženy a neběží. Zajímavá je odborná rada: "If a movemt fails to start after winding, place winding key on the arbor and wiggle the key slightly. " Tedy, když se strojek po natažení nerozeběhne, nasaďte znovu klíček a trochu jím zakruťte. 

Exponát Hodinária je funkční časový zámek Thomas Fox Mechanical Time Over Lock zakoupený od anglické firmy Safe and Vault Company Ltd. Zámek používá dva kvalitní švýcarské strojky s maximální dobou zpoždění 144 hodin (6 dní). Čtyřnásobný časový zámek na velkých trezorových dveřích vidíte na obrázku dole. Uznáte sami, že násilné otevření trezorových dveří by bylo dosti problematické. Více opět na prvním z uvedených odkazů. 

čtyřnásobný časový zámek

Odkazy


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu