Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Synchronizace hodin Logo Bodet levným NTP serveremBodet 930

Synchronizace hodin jednotného času se dělala nejčastěji vysíláním polarizovaných minutových impulzů po dvoudrátovém rozvodu od matečních hodin k hodinám podružným. Méně často se používaly impulzy půlminutové (Brillie), stejnosměrné impulzy a impulzy po třídrátu (IBM) a další systémy. V současné době se pro řízení hodin používá kompletní časová informace například po lince MOBAline. Nejmodernějším způsobem šíření časového signálu po vlastním vedením je síť LAN - Ethernet nebo WiFi. Více také na stránce synchronizace.

V Hodináriu bude tato technologie zastoupena podružnými hodinami Bodet (Profil 930 NTP) a jednoduchým NTP serverem podle našeho vlastního návrhu.

Hodiny nemají vlastní IP adresu a očekávají, že po LAN síti do které jsou připojeny přicházejí ntp packety směřující na adresu z řídícího rozsahu adres 239.192.54.xx, kde xx je nastavitelné DIP přepínači na hodinách v rozsahu 1 - 15. DIP přepínači na hodinách je rovněž nastavitelné časové pásmo. Podstatné je, že NTP server musí být ve stejném segmentu sítě. Za normálních okolností pakety s tímto rozsahem neprochází směrovači. Po LAN kabelu jsou hodiny i napájeny napětím 48 V. 

Po připojení napětí hodiny zaujmou klidovou polohu (12:00, 4:00 nebo 8:00 hodin) a vyčkávají na příchod několika ntp paketů s časovou informací. Poté se nastaví na požadovaný čas. To může trvat několik minut. Samostatně se nastavuje sekundová ručička, je tedy obvykle nastavena jako první a současně s nastavování minut a hodin již určuje správný počet sekund. Podrobný popis vystavovaného exempláře můžete najít v manuálu.

Jednoduchý a levný NTP server

K hodinám samozřejmě firma Bodet a mnoho jiných nabízí profesionální síťové hlavní hodiny či NTP časové servery. Obvykle pro použití v sítích nepřipojených do Iinternetu jsou tyto servery synchronizovány signálem DCF 77, nebo nyní spíše GPS. Mohou být synchronizovány i po síti z jiného NTP serveru. Jako obvyklá přesnost nastavení času se typicky uvádí hodnota lepší než +- 0,5 ms. Tato přesnost je vyvážena relativně vyšší cenou. Servery jsou v ceně od cca  15.000.- Kč do mnoha desítek tisíc Kč. Levné AP od Mikrotiku

Pro instalaci v Hodináriu jsme naopak hledali řešení co nejlevnější a nejsnáze realizovatelné i za cenu podstatného snížení přesnosti.  Výstup NTP serveru bude zobrazován pouze ručkovými hodinami, tak se spokojíme s přesností +- 1 sec. Vybrali jsme zařízení na platformě Routerboardu Mikrotik, které obsahuje NTP server v dodávaném balíčku. Pro synchronizaci v síti Internet potřebujeme přístup pomocí zabudované WiFi karty s anténou a výstup na Ethernet pro připojení LAN směrem k hodinám. Vybrali jsme ROUTERBOARD MIKROTIK RBMAPL-2ND MAP LITE, jehož konfigurace by mohla našim potřebným dostačovat. Cena cca 600.- Kč. 

Základní parametry:

V předinstalované konfiguraci zařízení slouží jako malý přístupový bod do Internetu. Bylo nutné ho nastavit "opačně", aby WiFi bylo jako klient a Ethernet jako výstup pro hodiny. Zařízení nyní pracuje tak, že se pomocí vestavěné WiFi připojí do internetu a získá čas ze dvou nezávislých zdrojů. Do zařízení byl doinstalován balíček NTP. (Použita verze 6.30.4, která již umožňuje nastavit Broadcast IP adresu.)  Doinstalovaný NTP server začne jako "Broadcast" vysílat každou minutu ntp pakety k hodinám. Zdá se, že interval odesílání paketů se časem prodlužuje.

Výhodou celého řešení je jeho kompaktnost, která mimochodem umožňuje restart pouhým vypnutím napájení. I montáž díky vestavěnému magnetu je snadná. 

Škoda jen, že konektor MikroUSB lze opravdu použít jen pro napájení.  Do plnohodnotného konektoru by patrně šla připojit i GPS sonda pro přesnější synchronizaci. Výsledky měření přesnosti byly trochu zklamáním. Měření bylo provedeno programem NTP time server monitor firmy Meinberg. Krátce po zapnutí Routerboardu  není odchylka od srovnávaných NTP serverů podstatná. Během celkem krátké doby však vzroste na stovky ms, výjimečně překročí i 1 sekundu. Následně se ale zase odchylka zmenší. Pravděpodobně vnitřní softwarové hodiny Routerboardu nejsou dostatečně stabilní. To je však pro pouze demonstračního použití dostačující a vzhledem k ceně celého zařízení vlastně jediné "rozumné" řešení. Také konfigurace byla příjemná práce. 


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu