Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Chronulátor

Slovem chronulátor se označují hodiny, které čas ukazují pomocí systémů ručkových voltmetrů. Nejjednodušší chronulátor má dva voltmetry. Jeden ukazuje hodiny, druhý minuty.  Možností je ovšem více. Do Hodinária bude zařazen v průběhu prázdnin 2016.

Chronulátor konstrukce Kavalír

Pro Hodinárium byly zkonstruovány a vyrobeny retrográdní hodiny z voltmetrů pocházejícím z aukce na Aukru. Díky pěti voltmetrům mohou ukazovat mnohem více údajů. Voltmetry pocházející ze sovětského servisního přístroje asi z padesátých let. Doplněna byla ovládací elektronika s mikroprocesorem a voltmetry byly namontovány do nové skříně. 

chronulátor konstrukce Kavalír

První voltmetr ukazuje den v týdnu, druhý hodiny, třetí minuty a čtvrtý sekundy. Poslední voltmetr ukazuje teplotu.

chronulátor konstrukce Kavalír

Srdcem retrográdních hodin je modul hodin reálného času DS3231. Výrobce uvádí přesnost ±2ppm od 0°C do +40°C což je asi 5 vteřin za měsíc. Čas z modulu je čten mikroprocesorem Arduino-Uno přes sběrnici I2C. Časové údaje jsou převedeny pomocí PWM regulátorů na napětí a to je přivedeno na voltmetry. Čas se dá nastavit přes USB z PC. Pro běžnou korekci je určeno tlačítko, které vynuluje sekundy. Letní čas je nastavován automaticky softwarově. Hodiny jsou napájeny zdrojem 7.5 V DC. Při výpadku napájení je časový údaj zálohován baterii CR2032. Bez napájení voltmetry neukazují, ale po obnovení ukazují správný čas. 

chronulátor konstrukce Kavalír

Hodinový ciferník má dvanáctku uprostřed a poněkud neobvykle ukazuje od 6 do 6 hodin. Na obrázku je pondělí, 1 hodina 5 minut.

Tyto kuriózní hodiny dokazují, že pro unikátní funkci lze kombinovat různé technologie. Poměrně širokou škálu různých řešení můžete vyhledat třeba na slovo "chronulator". 


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu