Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 


grafika

Highslide JS

Hodiny od firmy Jednotný čas

Předmětem podnikání firmy Jednotný čas, s. s r.o., Praha nebyla výroba, ale nákup, prodej, pronajímání a instalování elektrických hodin. Společnost byla ustavena v červenci 1923. V roce 1948 byla začleněna do podniku Chromotechny Šternberk a v následujícím roce se společně se závodem Ludvík Hainz spojila do závodu Elektročas. (Podle knihy Zdeněk Martínek, Dějiny Československého hodinářského průmyslu.)

Zachovalo se poměrně málo výrobků s označením  Jednotný čas na ciferníku. Ještě větší raritou jsou tyto vyobrazené podružné stolní hodiny. Možná byly v kanceláři vedení firmy.

Hodinový stroj je zapuštěn do masivního dřevěného bloku. Tvar je spíše moderna než kubismus. Chybí bohužel přední rámeček a ani nemáme žádnou fotografii, jak vypadal. Dobu výroby odhadujeme spíše na dobu před II. světovou válkou, ačkoliv firma dovážela strojky až do roku 1944. Na schránce vzadu je namalované pořadové či inventární číslo 309.

Highslide JSHighslide JS

Podružný strojek je značen EZ 110838, což odpovídá značení ve firmě Telefonbau und Normalzeit od které firma Jednotný čas strojky běžně kupovala. Možná byla zřízena jako filiálka této německé firmy. 

Strojek je navržen pro napětí 6V s cívkou cca 300 ohm. Jeho konstrukce je poměrně jednoduchá, ale velmi precizně provedená. Stroj má například krycí kameny na rotoru. Impulz z centrálních hodin elektromagneticky pootočí hřídel se šnekem o polovinu otáčky. Šnek zabírá do ozubeného kola s 30 zuby. Na hřídeli je kluzně připojená minutová fafie.

Protože je celý strojek zapuštěn do schrány a seřirovaví kolečko je normálně nepřístupné, mělo by se provádět seřizování času po vyjmutí stroje ze schrány. Seřizování přímo za rafie nelze doporučit i když je minutová rafie poměrně lehce nasazena na hřídel. 

* * *   
  Text a foto: Petr Král

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu