Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Torzo hodinového stroje z roku 1694 a stroj z roku 1728

Torzo starého hodinového stroje v nálezovém stavu dokládá, jak vypadá stroj před restaurováním. Není to však nějaký anonymní vrak. Je to stroj, který má svůj původ a svou historii. Původně byl umístěn na věži zámku v Pátku nad Ohří. Stroj je nejspíše z roku 1694 a po 34 letech provozu byl nahrazen strojem modernějším se soukolím čtvrťového bití. Onen novější stroj je zachycen rovněž v nálezovém stavu na předposlední fotografii a na poslední po restaurování Ateliérem Skálových. Je signován Wenceslaŭs Neümann (in?) Pra 1728. Nyní již několik let opět funguje. Starší stroj byl po mnoho století uschován na půdě zámku. Když v sedmdesátých letech dvacátého století byla opravována střešní krytina zámku byl z půdy vyhozen na břeh řeky Ohře. Roku 2005 byl opět nalezen a je vystaven v expozici o historii Pátku nad Ohří v tamním zámku. V roce 2015 je zapůjčován do Hodinária v Děčíně na dobu mimo havních prázdnin.

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS   Highslide JS

Ze stroje se zachovaly je některé součástky. Shození z půdy mu jistě nepřidalo. Bicí stroj se závěrkovým kolem obsahuje všechna kola, chybí ovšem většina pák. Z jicího stroje se zachovalo jen jedno kolo s lanovým bubnem. Nad ním můžeme tušit kolo s kolmým ozubením a vodorovné krokové korunové kolo s paletovou hřídelí krátkého kyvadla. Podobné řešení vidíme na střední části novějšího hodinového stroje. 

Stroj je zatím ponechán v nálezovém stavu. Je možné uvažovat o odrezení a o srovnání částí poškozených pádem. S jistou fantazií si lze představit i doplnění chybějících částí. O tom se však neuvažuje. V tomto stavu stroj nevypadá nijak odpudivě, ale spíše smutně. Jak mohl někdo svědka minulých časů shodit s půdy ??


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu