Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Přírůstky expozice v letech 2019


Další čekatel na restaurování je stroj s označením Bafsler(?) 1864

Hodiny pochází z města Bad Düben. Získány na Ebay v březnu 2019. Stroj má na první pohled různá poškození (znační koroze, zlomená hřídel větrníku čtvrtí, ...), chybějí některé díly (vydlice kyvadla, kyvadlo, lana, závaží, ..). Přesto se zdá, že oprava nebude nejnáročnější. Stroj má celkem jednoduchou konstrukci a několik zvlášností. Kotva amantova kroku má hřídel svisle nad krokovým kolem. To vede k tomu, že v pracovní poloze bude vykloněná. Bicí stroje mají závěrková kola v jiném uspořádání, než je obvyklé. Ozubení je na vnější straně věnce, kdežto zářezy, do kterých zapadají závěrkové páky jsou na vnitřní straně věnce. Závěrkové páky jsou proto pod osou kol.

Highslide JS Highslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JS

Připravuje se torzo z Holandska

První dva obrázky ukazují nálezový stav, tedy stav ve kterém byl stroj majitelem zakoupen. Postupně uveřejníme obrázky přípravy k vystavení. V nálezovém stavu u jicího stroje chybí kyvadlová vidlice (je zachována jen objímka na hřídeli kotvy). Z převodu na ciferník je zachováno jen jedno kolo. Převod pro vystavení nebude proto obnoven. Na třetím obrázku (z 6/2019) je již doplněno zjednodušené kyvadlo s kyvadlovou vidlicí. Není řešena regulace doby chodu posunem čočky kyvadla. Stroj postavený na trámky krátkodobě tiká při použití závaží cca 6 kg. Na 4. obrázku již jsou namontovány poměrně kuriózní odlučovače nátahu. Doplněny lana a jedno závaží. Je nasazeno i mosazné kolo, které bylo i v nálezovém stavu (viz obr. 1), ale nemá žádnou funkci.  

Bicí stroj má neobvykle řešený větrník s kolmou osou. Koncepce umožňovala bití na dva cimbály. Bicí kolíky jsou po obou stranách lanového kola. Přepínání bicích pák (celá hodina / půlhodina) zajišťuje šikmá páka ovládaná vačkou na minutovém hřídeli. Bohužel chybí závěrkové kolo a příslušné páky. Stroj je zatím restaurován pouze tak, že do bicího stroje je doplněna malá západková páka, která způsobí zastavení bití po jednom úderu.  

V hodináriu už na stroj čeká opravený původní podstavec.    

Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS 

Vystaven již je elektricky vypouštěný stroj neznámé provenience

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu