Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Přírůstky expozice v letech 2019


Březen 2019 - stroj s označením Bassler 1864

Hodiny pochází z města Bad Düben. Získány na Ebay v březnu 2019. Autorem hodin je pravděpodobně Friedrich Moritz Bassler (Baßler) (*1835) - zámečník, hodinář, výrobce věžních hodin. Aktivně působil asi do roku 1920 a bydlel v Lommatzschu (Sasko). Uvádí se, že vyrobil pouze 17 kusů věžních hodin. Více informací o autorovi jsme zatím nezískali.

Stroj má celkem jednoduchou konstrukci a několik zvláštností. Kotva amantova kroku má hřídel svisle nad krokovým kolem. To vede k tomu, že v pracovní poloze bude kotva vykloněná. Bicí stroje mají závěrková kola v jiném uspořádání, než je obvyklé. Ozubení je na vnější straně věnce, kdežto zářezy, do kterých zapadají závěrkové páky jsou na vnitřní straně věnce. Závěrkové páky jsou proto pod osou kol. Oba bicí stroje mají převod, kdy kolo pohání šnek na hřídeli větrníku. Při horší kvalitě šnekového převodu hrozí, že se převod stane samosvorný. 

Stroj má na první pohled různá poškození (znační koroze zejména povrchu šneku čtvrťového stroje a zlomená hřídel větrníku čtvrtí, ...), chybějí některé díly (větrník čvrtí, vidlice kyvadla, kyvadlo, lana, závaží, ..). 

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS  Highslide JS Highslide JSHighslide JS Highslide JS  Highslide JS


A už se to klube

Stroj po odrezení hlavních částí složen pro inventuru potřebných oprav. Odrezená ještě nejsou čela lanových bubnů. Je doplněna nová "vidlice" kroku a nové kyvadlo (není na snímku). Jicí stroj je v současné době schopen chodu při tahu za lano cca 6 kg, ačkoliv má značné vůle ve všech ložiskách a značně poškozené zuby mosazných pastorků. Protože stroj byde jen vystaven, nebudou tyto problémy opravovány. 

U bicího stroje celých hodin jsou doplněny listy větrníku. Bicí stroj po spuštění celkem funguje. Listy větrníku jsou záměrně udělané z moderního materiálu aby bylo na první pohled jasné, že toto je moderní oprava.

Horší je stav hřídele větrníku bicího stroje čtvrtí. Šnek je mnohem více zkorodován než šnek větrníku celých hodin a poháněcí kolo má značně poškozené zuby. Vypadá to, že tento šnek je starší a nebyl opravován. Navíc je hřídel zlomená v horním ložisku a horní část je ztracena. Nyní je již zlomená hřídel nastavena a vyrábí se rotor větrníku. Kvalita povrchu šneku je u převodu do rychla zásadní. Kola stroje zatím nejsou schopna šnek roztočit. Protože stroj je restaurován jen k vystavení, zůstane bití zatím nefunkční.    

Highslide JSHighslide JS Highslide JS  Highslide JS Highslide JS 

Torzo z Holandska

První dva obrázky ukazují nálezový stav, tedy stav ve kterém byl stroj majitelem zakoupen. V nálezovém stavu u jicího stroje chybí kyvadlová vidlice (je zachována jen objímka na hřídeli kotvy). Z převodu na ciferník je zachováno jen jedno kolo. Převod pro vystavení nebude proto obnoven. Na obrázku z dílny je nasazeno i mosazné kolo, které bylo i v nálezovém stavu (viz obr. 1), ale nemá žádnou funkci. Na vystaveném exponátu nebude.  

Bicí stroj má neobvykle řešený větrník s kolmou osou. Koncepce umožňovala bití na dva cimbály. Bicí kolíky jsou po obou stranách lanového kola. Přepínání bicích pák (celá hodina / půlhodina) zajišťuje šikmá páka ovládaná vačkou na minutovém hřídeli. Bohužel chybí závěrkové kolo a příslušné páky. Stroj je zatím restaurován pouze tak, že do bicího stroje je doplněna malá západková páka, která způsobí zastavení bití po jednom úderu.

V Hodináriu se opravený původní stojan dočkal svého stroje 24.6.2019. Konečně tak můžeme vidět i odlučovače nátahu ve správné poloze přišroubované ke stojanu. Stroj tiká při použití tahu za provaz cca 6 kp. Jako závaží jicího stroje je přes kladku na konopném laně zavěšené ozubené kolo z nějakého zemědělského stroje. Čočka kyvadla je provizorně vyrobena ze závaží z posilovny. Neumožňuje posun pro regulaci délky kyvadla. Vzhledem k tomu, že stroj je bez ručiček, asi to není zásadní problém.       

Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS
 

Vystaven již je elektricky vypouštěný stroj neznámé provenience

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu