Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Toulavá kamera 3.1.2016

Toulavá kamera 3.1.2016

V závěru roku 2015 v Hodináriu natáčela Toulavá kamera. Reportáž byla poprvé odvysílána 3.1. 2016. Prohlédnout si jí můžete v archivu ČT. Klikněta na obrázek.

Reportáž byla uvedena textem:

O času a lidské touze ho měřit už toho bylo napsáno hodně. Na zámku v Děčíně si připomeneme dobu, kdy se na věže kostelů, hradů i radnic dostaly hodiny a ty řídily lidem chod dne. Hlásily, kdy mají vstát nebo naopak jít na kutě. První mechanické se objevily ve 13. století. Díky unikátnímu muzeu zvanému Hodinárium můžeme obdivovat krásné ciferníky i velké stroje, ke kterým naši předci den co den vzhlíželi. Mezi exponáty najdeme hned několik starých pokladů. Nechybějí mezi nimi mechanismy, které odměřovaly čas právě ve městě na Labi. Nebo různé bicí a zvoníci stoje, ručičky, ciferníky a další součástky. Nemůžeme přehlédnout ani to, že mnohdy byly tyhle stroje nejen technickým, ale taky uměleckým dílem.

V reportáži bylo vidět, že expozice vytvořená Českým spolkem horologickým se zaměřuje zejména na věžní hodinové stroje. Nevyhýbá se však ani spíše výtvarně pojatým novodobým exponátům včetně i výstavy nonsensů. V sezóně 2016 očekáváme účast dalších výtvarníků a možná se dočkáte i zvonařské expozice.

Highslide JS

Ohlas u diváků

Bezprostředně po vysílání Toulavé kamery se ukázalo, jak ohromná je síla reklamy v TV. Ten den se v Hodináriu dveře netrhly, takže kurátor expozice tam strávil celé odpoledne coby dobrovolný průvodce. Doufáme, že nastartovaný zájem vydrží i v dalším období. 

Foto: Stan Marušák


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu