nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

replika 1. motoru Ferraris

Elektricky natahované hodiny Ferramo

V elektricky natahovaných hodinách se silnějším motorem bývá problém ve spínání motoru spínačem odvozeným od stavu pružiny. U hodin Ferramo je pro natahování použit slabý indukční motor Ferraris, který je zapnut stále. Proud se nepřerušuje, protože je to zbytečné. Motor odebírá jen 2 W. Rotor je lehce brzděn pákou potaženou plstí. Zastaví se vlivem odporu natažené pružiny. Motor natahuje v krátkých časových intervalech. Uvádí se interval 2-3 sec. Motor jede dlouze jen po výpadku proudu. Výhodou motoru je tichý chod. Vinutí motoru umožňuje připojení na 110 V, 160 V a 220 V. Vlastní hodinový stroj je setrvačkový se zajímavě řešenou regulací. Motor Ferraris se používal i pro natahování kyvadlových přesných hodin Zenith.

Indukční jednofázový motor

Funkce motoru je založena na točivém magnetickém poli v jeho vzduchové mezeře. Použitý motor patří k těm konstrukčně nejjednodušším asynchronním motorům. V podobném provedení známe indukční motor z elektroměrů. Objev rotujícího magnetického, které bylo podmínkou pro vznik indukčního motoru byl doprovázen sporem o autorství. Galileo Ferraris i Nikola Tesla se oba touto problematikou zabývali a možná došli k objevu nezávisle. Je možné, že Ferraris svůj objev odložil, protože ho považoval za nevhodný k využití. První pokusný motor Ferrarise se nezachoval. Na obrázku vidíte repliku.


Několik fotografií motoru Ferraris použitého pro natahování hodin. Všimněte si jemné regulace setrvačky pomocí vačky. Regulaci lze provádět i ze strany ciferníku. 

Zenith - ferraris   Zenith - ferraris   regulace- ferraris  
Zenith - ferraris   Zenith - ferraris   Zenith - ferraris  

Odkazy:


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu