nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

FLYING PENDULUM CLOCK

Flying Pendulum Clock, také nazývané "Ignatz clock" byly poprvé vynalezené v roce 1883. Znovu se vyráběly v 50. letech minulého století. Malá kulička zavěšená na ramenu zde hraje roli kyvadla. Při vodorovné půlotáčce ramene se na závěsu zhoupne a obtočí se kolem svislých tyček umístěných na každé straně kodin. Mají-li hodiny dvě tyčky na každé straně, jako na obrázku, obtáčí se kulička střídavě vlevo i v pravo na obou stranách. Po tuto dobu hodinový stroj stojí. 

Je to prapodivné zařízení. Konstrukce hodin opouští již dosaženou přesnost chodu a dává přednost přelétavé kuličce.  Stálost chodu jistě není velká, zato  konstrukce hodin je celkem jednoduchá.  Je to ještě jednodušší než lihýř, ale pro oko zatraceně efektnější. Místo suchého popisu se podívejte na nějaká videa na YouTube. Použijte vyhledávací řetězec z titulu stránky, případně "fly ball pendulum" či "Ignatz clock". 

FLYING PENDULUM CLOCK bych raději nazýval "hodiny s přelétavým kyvadlem", ačkoliv pan Stanislav Michal je v knize Hodiny nazývá "hodiny s kuželovým kyvadlem".   Zavěšená kulička skutečně jakoby opisuje povrch kužele.  Díky namotávání závěsu kuličky na sloupky a tím zkracování a zase prodlužování pomyslné výšky kužele je pohyb kuličky daleko složitější. Název přelétavé kyvadlo nám přesto připadá výstižnější. 

Also referred to as an Ignatz clock, a novelty clock invented in 1883 and reproduced in the late 1950s. Hanging from an arm, a small ball on a thread acts as a pendulum by swinging in a horizontal circle and twisting and untwisting around vertical rods on each side of the clock.

Další zajímavé odkazy:Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu