nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

KLÍČOVÁ OTÁZKA - natahovátko L. Hainz

Klíčové otázky dneška jsou aktuální a oblíbená témata různých oborů a lidských činností. Proč by se tedy klíčovou otázkou nemohli zabývat i milovníci hodin, tím spíš, LOUIS HAINZ přední pohled že je k tomu okolnosti přímo nutí.  Sběratel totiž klíč skutečně potřebuje, protože je to takový Golemův šém, který dává stroji život. To celkem jasné je. Ovšem už není jasné to, KDO dává život klíči, poněvadž zásadní vlastností klíčů (všech, ale těch od hodin obzvlášť) je jejich zmizivost.

Nevím, jak vy, ale já klíče NIKDY nenacházím tam, kam je položím. Hledám tedy – kromě klíčů -  i řešení, jak tuto zmizivost omezit – např. univerzální klíč. Vzhledem připomíná zbraň samuraje, která se hází po nepříteli. I když univerzální klíč po nikom neházím, stejně mizí. Snad to jen víc odpovídá dnešní dynamické době - dřív mizel pouze jeden klíč. S univerzálním klíčem  docílíte toho, že za stejný čas, který je potřeba ke zmizení jednoho klíče, zmizí jich naráz několik. Dost pochybuji, že právě tahle úspora je žádoucí. 

Řešením u zvlášť divokých klíčů (např. u cestovních budíků) je, připoutat je řetězem ke stroji, aby jim přešla chuť na toulání. Je tedy patrné, že zatímco jinde je klíčová otázka pojem spíše abstraktní, u hodin je vskutku zásadní - klíčová, protože bez klíče to opravdu nejde. Konečné řešení této otázky však mizí v nedohlednu- jako klíče samotné.LOUIS HAINZ - přední pohled bez ciferníku


Proto asi jsou  
hodiny LOUIS HAINZ 
vybaveny pozoruhodným
natahovací mechanismem.

(popis stroje poskytl laskavý  majitel)

"Natahovátko" Je tvořeno systémem západky a rohatky na vlastním hodinovém strojku, přičemž rohatka je na volně se otáčející kruhové desce opatřené plochou páčkou, která zapadá do dále popsaného natahovacího mechanismu. Pro vlastní natažení hodin slouží navíjecí váleček s dvojicí zubů, mezi které zapadá výše uvedení plochá páčka. Na vnějším povrchu válečku je navinut plochý tkaloun (pásek), končící vně desky hodin. (Zde se domnívám, že v originále byl pásek opatřen nějakou úchopovou koncovkou, která se asi časem ztratila, a některý majitel ji nahradil prostým uzlem.). Uvnitř tohoto válce je zkrutná pružina (pero), která svou silou navíjí zpět natahovací pasek na válec.

LOUIS HAINZ - zadní pohled LOUIS HAINZ - zadní pohled - částečně demontované

Po zatažení za plochý pásek, který prochází drážkou na zadní straně hodin, se předepíná zkrutná pružina uvnitř natahovacího válce, přičemž rohatka zapadá do kruhové západky a tato natahuje jící mechanismus hodin. Po vytažení pásku v celé délce při zpětném pohybu západka volně přeskakuje po rohatce a pasek je navíjen na válec. Jící pružinový mechanismus hodin má jako každý jiný svojí rohatku a západku na horní desce (ta by samozřejmě teoreticky mohla být připevněna na normálním čtyřhranu a celý mechanismus by pomocí klíčku mohl být natahován zepředu)

Hodinový strojek je označen 

FARCOT B _S.O.D.GA. PARIS

Na zadní straně najdeme papírový štítek s instrukcemi pro instalaci a dvě ručně psaná čísla g 1160 a 13097


Zajímavé a celkem jednoduché bezklíčové řešní. Nic ale není bez problémů. Takto místo ztráty klíče hrozí utržení hodin ze zdi. ;-)


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu