nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Hodiny k ocenění vítěze - ZEMSKÉ JEZDECKÉ ZÁVODY  PRAHA 1934

Naše muzeum získalo hodiny postavené k oslavě jezdeckých závodů v Praze v roce 1934.  A nejsou to hodiny ledajaké. Dokazují tvrzení, že hodiny jdou udělat z čehokoliv. V tomto případě se autor inspiroval jezdeckým třmenem, který po pochromování slouží jako podstavec i slavobrána pro hodiny.   Nápis "ZEMSKÉ JEZDECKÉ ZÁVODY  PRAHA 1934" pomáhá přesněji určit datum i důvod vzniku. Méně již odhaluje autora, který nám zůstává utajen.

Stroj pochází překvapivě z kapesních hodinek a svými 15 kameny a švýcarským krokem jistě představuje   nadstandard pro stolní hodiny.  

Stroj je přišroubován na větší chromovanou desku a překryt novým víčkem (není na snímku).  Úprava kapesních hodinek na stolní si vyžádala změnit způsob natahování a řízení ručiček. Původní mechanismus byl demontován a poněkud brutálně nahrazen nástavcem přímého natahování na pérovníku. 

I v současné době je stroj stále v chodu a to si o jeho předchozí údržbě neděláme velké iluze.

Obecně fandíme snaze vytvářet specializovaná "hodinářská" díla k oslavě či k uctění. Zvláště, když se to tak pěkně povede, jako v tomto případě.Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu