nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

BreveteBrevete

Kapesní "orloj" BREVETE

Kolikrát  jsem už o větších hodinkách slyšel zvolání: "to je ale orloj".  Málokdy ovšem na výroku něco bylo. Trochu jinak je to u hodinek  BREVETE  S. G. D. G.  Jejich konstrukce kalendářní komplikace včetně zobrazení měsíčních fází je podivuhodná, tedy opravdu hodná podivu. 

Na první pohled se tak ani nezdají.  "Normální švýcary" řeknete.  Pěkné, zachovalé, stříbrné  masivní pouzdro bez poškození o průměru 50 mm. Puncováno na víku i krčku s rytinou  na zadní straně. Ciferník téměř nepoškozen, stroj v chodu.  Co více si přát. 

Stačí ovšem zmáčknout korunku, odklopit zadní víčko a objeví se  .... 

 ... a objeví se  "orloj".   Přesněji řečeno velmi zajímavá kalendářní komplikace. 

Skládá se ze dvou ciferníků pro den v měsíci a den v týdnu doplněná o průřezy k zobrazení názvu měsíce s počtem dní  a  lunár neboli o ukazatel oběhu Měsíce.  Hodinky tedy ukazují  pořadové číslo dne,  den v týdnu,  dále pak ve výřezu název měsíce s údajem, kolik má daný měsíc dnů a fázi Měsíce.

Za pozornost stojí, že pohyblivý stříbrný ciferník, který uvádí počáteční písmena dní v týdnu, je uvádí celkem pětkrát.  Tomu odpovídá 35 dní zlatého ciferníku. Část kruhu vyhrazená neexistujícím číslům dne je vhodně využita pro zobrazení názvu měsíce s celkovým počtem dnů.  (Na obrázku: "únor - 28 dní".)  

Na začátku měsíce je potřeba znovu nastavit ručičku na 1. den v měsíci a nastavit mezikruží týdenních písmen. 

Na celé kalendářní komplikaci je pozoruhodné hlavně to,  že je spojena s hodinovým strojkem. Ovládána je ručička a střed lunáru.  Dovedu si představit, že by to mohla být jen pomůcka pro zapamatování datumu, nastavovaná zcela ručně, jako to dělají jiné "běžné" kalendáře té doby. Takto jsou však hodinky ještě hodinkovatější :-) Nastavení ručičky a lunáru se provádí dvěma páčkama po stranách hodinek.  Pohyblivý ciferník dne v týdnu a název měsíce se nastavují  kolečky rovněž po stranách hodinek. Tyto informace se nastavují pouze ručně. 

Co dodat?  Nádherná věc. Odhad ceny činí zhruba 125 000 Kč. Jak asi dopadne prodej na Aukru ??

Údaje zpracovány na základě údajů prodejce.Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu