nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Hodiny mistra Hanuše ?? v Kardašově Řečici ??

V roce 1494 udělal pro město Jindřichův Hradec hodiny Jan Růže - mistr Hanuš, se kterým se dlouho spojoval vznik Staroměstského orloje. Stará radnice v Jindřichově Hradci se poprvé připomíná r. 1493, kdy na ní byla vybudována věžička, na kterou umístil mistr Hanuš z Prahy nový orloj (orloj ve smyslu věžní hodiny). 

Prameny říkají o Janu (řečenému) Růže (Rouže): 

V roce 1822 byly v Jindřichově Hradci zbořena městská brána, zvaná Pražská nebo Novoměstská. Společně s Rybniční branou ustoupila moderní městské výstavbě. Hodiny tak byly volné pro další použití. 

stroj v Kardašově Řečicistroj v Kardašově ŘečiciV třídílném Mistopisu Řečice Kardašovy vydaném cca  před 80 lety se píše: "...Velmi zajímavou historii mají věžní  hodiny, které obec v roce 1824 koupila za 246 zl. vídeňských z  J. Hradce.  Výzkumem dr. V.  Rosického bylo zjištěno, že tyto hodiny jsou unikátní  památkou, nebot' je zhotovil bez jakýchkoliv pochybností pražský hodinář  mistr Hanuš. Zprvu šlo bezesporu o vřetenové hodiny, které byly r. 1802  přepracovány na kyvadlové...". 

Hodiny byly cca před 15 lety zastaveny a nahrazeny  moderním strojem. Zůstaly  uloženy na původním místě na věži  farního kostela Narození sv. Jana Křtitele ve stavu na obrázku. 

Prohlídka těchto hodin však ukazuje, že jsou to hodiny modernější. Pravděpodobným datem vytvoření by mohl být uváděný rok 1802. Pokud vznikly přestavbou z hodin mistra Hanuše, tak jde o přestavbu totální, při níž z původního stroje nic nezbylo. Stroj je bohužel v nálezovém stavu a jeho restaurování se asi nechystá.  Zatím se nepodařilo zjistit nic, co by potvrzovalo datování k roku 1494.  Navzdory autoritám. 

Hodiny v Kardašově Řečici nevypadají jako gotické. Naopak hodiny v Soběslavi na gotiku vypadají. Také nějak souvisí s Jindřichovým Hradcem. Poněkud smělá hypotéza naznačuje, že mohlo dojít k využití rámu hodin jinde a že alespoň rám soběslavských hodin může pocházet od mistra Hanuše. Je to zatím otevřený badatelský problém. 


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu