nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Devítkové hodiny pro matematiky

Na cifernících hodin se již objevila čísla ve všech možných vyjádřeních. Známe římské digitálky, čárokódky, digitálky s překladem, hodiny bez ručiček, snad i hodiny s nožičkami a kdo ví co ještě. 

Představujeme intelektuální hodiny pro matematiky. Docela pěkná hříčka. Všechna používaná čísla jsou vyjádřena pomocí matematického výrazu, který vždy obsahuje pouze tři devítky. Bohužel zatím nevíme, kdo hodiny vymyslel a vyrobil. 

Když jsem hodiny poprvé uviděl, trochu jsem bojoval s číslem 7, než jsem konečně pochopil. Také jednička, protože není dobře vidět, dá trochu práce.  Na hodinách s ručičkami ovšem pozná i nematematik, kolik je hodin. Znovu se tak ukazuje, že číslice na číselníku jsou vlastně zbytečné. Použijte tyto hodiny alespoň k opakování matematiky a vypočtěte si druhou  odmocninu z devíti faktoriál. Na hodinách bez ručiček dole se to pak hodí. 

Nyní naše vlastní varianta devítkových hodin. Zobrazení používá pouze textový tvar výrazů.  Pro digitálky bylo navíc nutné pomocí tří devítek (tak jako u všech čísel) definovat nulu. Zvolil jsem nejjednodušší výraz (9-9)/9. Na druhé straně zůstala  nevyužila zobrazení čísel 10, 11, 12 i když vypadají tak pěkně. Třeba 10 = 9 + 9/9, 11 = 99/9.

Nevím jak vám, ale mě to moc číst nejde. A to jsem to programoval. H

H
:
M

M
:
S

S

Petr Král


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu