Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

¨

Highslide JSNonsens 2015 a víc

První sezónu na zámku Děčín otvíráme vedle stálé expozice věžních hodinových strojů Od baroka po současnost také poněkud zvláštní výstavkou Nonsens 2015 a víc. Hlásíme se tak k odkazu mistra Járy da Cimrmana, který se hodinářstvím zabýval a nepostavil Pražský orloj jen z toho malicherného důvodu, že už postaven byl. Neboť jak píše wikipedie: "Mistr jako anarchista vyhoštěný z Německa si nesl v osobních dokladech záznam „strůjce nepokojů“, což vedlo švýcarskou firmu Omega k nabídce, aby zdokonalil setrvačník dámských hodinek Piccolo". Podle našeho bádání na památku této události nosil mistr na levém oku tik a vynalezl oblíbené hodinářské bonbóny TIC TAC (v expozici). Brzy tu najdete třeba proslulé Járovky. Nenajdete tu však ztvárnění mistrových absolutních veršů jako: "Naše staré hodiny, bijí čtyři hodiny", protože v současné neklidné době nepodporujeme extremistické bicí stroje.

Vystavujeme raději funkční hodinové stroje neobvykle instalované ve stylu steampunk, či věci hodinami jen inspirované. Pokud je k instalaci použit "sbírkový" stroj, není na něm proveden žádný nevratný zásah. Některé exponáty ukazují, že někdy ne zcela pochopená školní poučka jakoby neplatí. U fyzikálního kyvadla jistě na hmotě záleží a někdy se doba kyvu zkracuje s prodlužováním kyvadla. Tikající váhy jsou toho dokladem. Žádný z exponátů by neměl postrádat lehký humor, ať už jsou to hodiny vodní, či hodiny vod něho. Některé exponáty možná svou funkčností překvapí. Sluneční polarizační hodiny opravdu fungují a i vystavené běžné náramkové hodinky mohou vězni ihned nosit. Záběr výstavky je široký. Razidlo času je restaurovaný tovární výrobek, kdežto "úžasné dílo hodináře ze Schwarzwaldu" je úplná pitomost. Na fotografiích ovšem nenajdete všechny exponáty. Třeba exponát hodinový hotel byl již vrácen autorovi, ale nouzové zastavení času vidět můžete.  Již se na Vás těšíme. 

Ukázka exponátů


Highslide JS  

Zajímavé spínací hodiny pro spínání 1 x za 24 hodin. Zde instalované se steampunkové schránce. Ryhlost chodu kyvadla kyvadla se řídí vkládáním závažíček do misky naběračky. Školní poučka, že na hmotě kyvadla nezáleží, platí pouze pro kyvadlo matematické. U naběračky na hmotě záleží.

Highslide JS  

Tytéž spínací hodiny. Na obrázku je vidět LAN kabel, neboť hodiny jsou připojeny na 48 V POE soustavu napájení. Natahovány jsou v několika minutovém intervalu magnetem dole.

Highslide JS  

Elektricky natahovaný stroj s běžnou porcelánovou velkou ručičkou.

Highslide JS  

Razidlo času by byl továrně vyráběný exponát, kdyby nebyl složen z několika vraků. Po namočení razidel do barvy je možné vyznačit čas, který udávají hodiny.

Highslide JS  

Sluneční polarizační hodiny měří rovinu polarizace slunečního světla. Z orientace této roviny lze odvodit čas ve 24 hodinovém dělení.

Highslide JS  

Sluneční polazizační hodiny se drží za pažbu a namíří se směrem k severnímu pólu oblohy. Pokud je tato část oblohy bez mraků, lze natáčením polaritační filtru s páskem z celofánu, který mění rovinu polarizace, najít poměrně přesně rovinu polarizace. Ukazatel na otočném filtru určujě čas s přesností cca 10 minut.

Highslide JS  

Velmi hlučný budík z období druhé světové války.

Highslide JS  

Sovětské hodiny Slava upravené pro provoz v Karlových Varech. Jedna hodinová ručička ukazuje SEČ, druhá Moskevský čas.

Highslide JS  

Běžné náramkové hodinky.

Highslide JS  

Nárameníkové hodinky pro nadporučíky z období, kdy běžný pozdrav byl: "Davaj časy".

Highslide JS  

Steapunkový nulový orloj. Slunce je ve znamení Raka v 5 hodin. Dolní hrana skla představuje obratník Raka, střední drátěná čára odpovídá rovníku. Nejmenší část kružnice je v místě obratníku Kozoroha. Horní hrana skla představuje obzor. Na nulovém orloji sluníčko oběhne základovou desku astrolábu jednou za 24 hodin. Roční posun po ramenu musí občas udělat orlojník ručně.

Highslide JS  

Oblíbení hodinářské bonbóny ŤIC ŤAC - objev Járy da Cimrmana.

Highslide JS  

Na závěr obdivuhodné dílo hodináře ze Schwarzwaldu.

Po kliknutí na fotografii se otevře okno se zvětšeninou a objeví se i vysvětlující text. Ne, že by takový text byl potřeba, neboť třeba nárameníkové hodinky pro nadporučíky jistě každý pochopí. Nejsme si však jisti, zda to nevyžaduje Evropská unie. Proto je uveden i text v nářečí kmene Bžu Kva z Dolního Kvabžu. Tento text je napsán neviditelným inkoustem, jehož vyvolání nezvládl ani Jára da Cimrman. 


Fotokoláže a jiné úlety

Nejen chlebem je živ člověk. I duševní stravu potřebuje. Při prohlížení webu ateo.cz nás zaujalo veliké množství úžasných fotokoláží. S laskavým dovolením autora jich několik souvisejících s hodinářskou tématikou uvádíme s původním komentářem. Sympatické je i motto uvedené na serveru: 

Nelze-li něco vysvětlit pomocí­ Murphyho zákonů, pak TO neexistuje.
Pokud TO navzdory výše uvedenému tvrzení­ existuje, ignorujte TO. (aTeo)

Highslide JS   

Přelévací hodiny

Highslide JS   

Hodiny DIG BEN

Highslide JS   

Salvador Dalí: iTime

Highslide JS   

Eurozóna se sype

Highslide JS   

Little Big Ben

Highslide JS   

Novinka

Highslide JS

Laděno v tónině Es dur

Highslide JS

Hodinky pro gemblera

Highslide JS

Sluneční hodinky

Další odkazy


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu