Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Highslide JSPodružné hodiny s vteřinovkou

Do Hodinária jsme získali zajímavý stroj podružných hodin. Jedná se o systém s krokovým motorkem, řízeným polarizovanými minutovými impulzy, doplněný vteřinovým ukazatelem, poháněným synchronním motorkem. Na strojku není označení výrobce, ale jedná se o typ, používaný u německých drah – vteřinová ručka se pohybuje ve vteřinových skocích, neboť pastorek zasahující do vteřinového kola, má jen dva zuby. Po dosažení pozice 12 čeká na posun minutové ručky. Synchronizace je provedena mechanicky. 

V části pro vteřinový pohon je kolo vteřinové ručky (1) s výřezem. Sestava vteřinového soukolí je na obrázku (2). Do výřezu po jedné otáčce zapadne palec blokovací páky (3) a kolo se zastaví. Motorek se může točit dál, protože mezi něj a vteřinové kolo je vloženo kolo s odpruženým pastorkem (4). Pastorek je dutý a je v něm pružina, která třením zprostředkuje přenos pohybu z motorku na vteřinové  kolo.

Při pohybu minutové ručky se pootočí impulzní váleček na rotoru krokového motorku (5). Tím se nadzdvihne blokovací páka a vteřinové kolo se uvolní pro další otáčku. Celá sestava je na úvodním  obrázku. 

Neobvyklé je i nastavení velikosti ovládacího napětí pro krokový motorek přepínačem DIL (6). Kombinací přepínačů je možno nastavit napětí řídicích impulzů 12, 24, 48 a 60V.

Na úvodním  obrázku je také napájecí přívod 230 V pro synchronní motorek. Přívod minutových polarizovaných impulzů není připojen. Jeho konektor je zčásti vidět na předposledním obrázku. 

Highslide JS  

1 Vteřinové kolo s výřezem.

Highslide JS  

2 Vteřinový stroj.

Highslide JS  

3 Blokovací páka.

Highslide JS  

4 Mezi kolo s pastorkem.

Highslide JS  

5 Krokový mechanizmus.

Highslide JS

Text a foto: M. Baudisch  

6 Přepínač DIL.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu