Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Konstatovací hodiny Skymaster Ghost HIGH SPEED TIMING CLOCK

 Konstatovací hodiny slouží při závodech poštovních holubů k zaznamenání přesného času příletu holuba do domovského holubníku. Při závodě se hodiny holubáři zaplombují aby nemohlo dojít k neoprávněné manipulaci, holuby jsou odvezeni na místo startu sběrným kamionem, kde jsou v určitou hodinu závodníci hromadně vypuštěni. Při doletu do domovského holubníku sejme holubář holubovi závodní kroužek a vloží ho do konstatovacích hodin, kde se číslo kroužku spolu s přesným časem příletu vytiskne v hodinách na papírovou pásku. Podle času příletu holuba se vypočítá jeho průměrná rychlost a z toho je obodován pro výsledné pořadí v závodu. (Dnes se používají holubářské hodiny, které samostatně zaznamenají přílet holuba s čipem.
Highslide JS Highslide JSHighslide JSHighslide JS

Závody holubů byl ve Velké Británii seriózní byznys s více jak 100 000 registrovanými fanoušky. V závodech poštovních holubů se však podvádělo a bylo třeba zavést tvrdé standardy. Do boje s podvody vstoupila důmyslná horologie.

Holubářské hodiny Skymyster obsahují základnu se 7 kamenovými ložisky a platformovým setvačkovým krokem. Hodiny jsou propojeny s páskovou tiskárnou, která tiskne pomocí zrcadlově obráceného vnitřního číselníku čas příletu holuba po vložení jeho identifikačního kroužku.

V závodech rozhodují sekundy. Hodiny jsou zapečetěny, takže možnost podvodů je minimalizována. Nicméně podvodníci se pokoušeli ovlivnit samotnou rychlost chodu hodin, tak že jimi otáčeli tam a zpět, aby ovlivnili chod setrvačky a hodiny zpomalily před příletem holuba a následně se je zase naopak snažili přinutit k rychlejšímu chodu, před tím, než je zkontroloval komisař.

Účinnost těchto pokusů o podvod byla sporná, nicméně Moss a Alexander z firmy Smith přišli za účelem jejich zamezení s řešením zvaným „Dolometr“. Bylo založeno na principu elektro-mechanických automobilových hodin, které používaly převrácený Sullyho krok, který otáčel soukolím. Setrvačkal Dolometru načítala pohyb ve dvou rovinách. Tj. místo toho, aby sloužila jako oscilátor, složila jako detektor pohybu. Dolometr byl kalibrován, aby zohlednil případný přirozený pohyb způsobený běžnou manipulací. Alexandr sebou nosil Dolometr několik dní, dokonce jej vozil i na bicyklu, aby experimentálně ověřil, jaká je hodnota způsobená běžným provozem. 

Dolometr tak zaznamenával pohyb způsobený otáčením hodin a pokud naměřená hodnota přesáhla stanovenou mez, účastník byl diskvalifikován.

Highslide JS  Highslide JS

Highslide JSHighslide JS

Odkazy


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu