nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Kinetické artefakty

Dříve, tak někdy v renezanci, byly každé hodiny osobité umělecké dílo. Průmyslová revoluce umožnila masovou tovární výrobu a umění se trochu vytratilo. Nástupem asijských výrobců to platí dvojnásobně. Je třeba trochu zastavit čas.  Čas, který teče jako voda a doufat, že zlaté časy umění se vrátí.

Tak jako v kinetických dřevořezbách pana Jiřího Špinky. ( Více jich najdete na jeho stránce spinka.webz.cz a to včetně veršů Vlasty Špinkové. )

Jiří Špinka -  Zastavený čas Jiří Špinka - Čas teče jako voda Jiří Špinka -  Zlaté časy
 Zastavený čas    Čas teče jako voda    Zlaté časy   

Pohon hodin kinetického reliéfu zajišťuje jednoduchý celodřevěný hodinový stroj s omezením na jednu ručičku. U některých reliéfů  pak jsou i přidaná soukolí, zvířetníkové či jiné disky. V zájmu výtvarného efektu je pohyb zrychlený, protože autor neměl v úmyslu vytvářet klasické hodiny, ale pouze symboliku času.  

Hodinový stroj a zejména krokový mechanizmus inspiroval mnohé výtvarníky. Vznikly zajímavé umělecné předměty s klasickým i s kuriózním hodinovým strojem.  Znovu se tak objevují vodní hodiny či hodiny z netradičních materiálů  jako je papírsklo nebo cokoliv,  případně je vytvořen nový stylizovaný stylizovaný stroj.  Artefakty mohou být v interiéru či na veřejném prostranství jako třeba "metronom" na Letenské pláni. Důležité je, vznikají z potřeby tvořit.

Symbióza  technického a výtvarného  pohledu na hodiny je sice zde vychýlena na výtvarnou stranu. Tvoří tak alespoň potřebnou protiváhu opačnému přístupu, který zcela opomíjí designovou stránku. 

Nehodláme hledat dělící čáru mezi kinetickým artefaktem a designovými hodinami. Jsme rádi, že oba jsou. 

Některé "hodiny" jsme ukázali, jiné pro inspiraci na dalších odkazech.. 


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu