nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Doba dřevěná - švarcvaldky v 18. století

Opět nádherné hodiny z aukce na www.aukro.cz, údajně z roku 1771. Prodejce sice začínal cenou 1.- Kč, ale očekává pěticifernou částku. Bohužel jsme hodiny viděli jen na fotografiích, tak vyjdeme z popisu prodejce a připojíme několik poznámek.

Prodejce uvádí:
"** UNIKÁTNÍ SELSKÉ MALOVANÉ HODINY S DŘEVĚNÝM STROJKEM Z ROKU 1771 **
 Krásně zachovalé hodiny velikost 27 x 17 x 15 cm,  nepoškozený malovaný číselník, unikátní dřevěný stroj! Skoro čtvrt tisíciletí
staré. Vše nepoškozený originál pouze dvě závaží náhradní (1 originál)..

Posuďte sami  

Jako obvykle se obrázky na kliknutí zvětší

Hodiny na první pohled upoutají perfektním vzhledem. I ozubená dřevěná kola a cévky lucernových pastorků vypadají velmi zachovale. Pravděpodobně jsou hodiny restaurované.

Jicí stroj je řízen vřetenovým krokem s krátkým kyvadlem před ciferníkem. (Tomuto kyvadlu se také říká "kravský ocas" neboli "Kuhschwanz".) Krokové kolo nemá "korunové" ozubení, ale je použito železných kolíků. Bicí stroj se závěrkovým kolem odbíjí celé hodiny do skleněného zvonku, zavěšeného na konzoli nad strojem. Dřevěná kola zabírají do lucernových pastorků.

Kupodivu jsou oba stroje poháněny pomocí řetízků. Očekával bych spíše, že pohon bude pomocí provazu a závaží s protizávažím. Takto jsou v celodřevěném stroji použita mosazná řetězová kola. V tomto provedení by k hodinám patřila dvě závaží. V aukci jsou uváděna závaží tři.

Nevím, zda datování vychází jen z údaje na ciferníku. Číslo 1771 je až nápadně symetrické a nemusí znamenat rok výroby. I jiné prvky hodin svědčí minimálně o dodatečné přestavbě. Osobně bych časovému odhadu nechal větší rozptyl - přelom 18. a 19. století, možná s další pozdější přestavbou. Z fotografií asi více určit nejde.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu