nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Zvonkohry a jiné hrací stroje

Švarcvaldky pro zámožnější klientelu byly někdy doplněny i hracím strojem. (UHREN MIT MUSIKWERKEN)  U nejstarších  hodin se používala zvonkohra se skleněnými zvonky. Torzo  takových hodin ukázáno například zde.

Konstrukce hracích strojů byly rozmanité. Objevovaly se hodiny s píšťalovým hracím strojem (flétnové hodiny) či s hracím strojem strunovým (cimbálové hodiny). Hrací stroj býval někdy doplněn i pohyblivými figurkami hudebníků či tanečníků. 

Na nedávné aukci na www.allegro.pl  se objevil hodinový stroj se zvonkohrou s devíti  kovovými zvonky. Polodřevěný stroj pravděpodobně z druhé poloviny 19. století vypadal celkem zachovale. Obdobný vlastní Deutsches Museum Mnichov. Jen hrací stroj je prodloužený s jedenácti kovovými zvonky a je ještě "provázkový". Ttento je již na řetízky. Další podstatné odlišnosti jsme si na fotografiích neobjevili.

Polská aukce byla nějak předčasně ukončena na ceně 8 405.- kč, což patrně neodpovídá kráse tohoto stroje. Zůstaly jen fotografie z aukce o které se nyní  podělíme. Mlsejte s námi.

Highslide JS     Highslide JS  


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu