nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Stroj štolových hodin (cca pol. 19.stol.)

Tento typ stroje švarcvaldek je dnes poměrně vzácný. Kyvadlo je umístěno za zadní deskou stroje- mezi deskou a stěnou. Stroj tedy nemůže přiléhat přímo na stěnu a musí být odsazen pomocí tří sloupků (německy sloupek = e Stolle, r Stollen), umístěných na zadní desce, proto jsou hodiny označovány jako "štolové".  

Toto uspořádání se používalo u hodin starších - s dřevěnými  a polodřevěnými koly. Uvádí se, že polodřěvěné provedení štolových hodin se objevuje od roku 1800. (Fotografie se připravuje.)   Použití u stroje s celokovovými koly  je spíše výjimkou. Možná to však taková výjimka není, když se na aukru v březnu 2007 objevily hned dva tyto stroje s drobnými výrobními odlišnostmi.  :-) 

Druhou zvláštností zobrazených hodin je umístění strojů za sebou, což by mohlo svědčit o větším stáří,  ovšem použitá kola odpovídají  době, kdy se stroje již převážně montovaly vedle sebe (počátky nového uspořádání se kladou do doby kolem roku 1820  a od roku 1840 tento typ převládl). Jde tedy pouze o místní odchylku? 

Domníváme se, že stroj pochází cca z poloviny 19.století.

Bicí stroj má také určitou zvláštnost.  Spouštěcí kolík bicího stroje je na střídném kole, ačkoliv daleko obvyklejší je umístnění na kole minutovém.  Protože převod mezi střídným a minutovým kolem je 1:1 a kolík je jen jeden, stroj bije jen v celé hodiny. Tímto uspořádáním vznikl určitý problém při řešení spojky. Nemohla být použita, později běžná, pružina pod střídným kolem. Třecí spojka je zde řešena koženou podložkou. 

A nyní se již spolu s námi pokochejte několika obrázky . (klikněte pro zvětšení)

Majitel ještě dodává, že po opravě hodiny šlapou celkem obstojně. 


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu