nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Ukázka 2 strojů polodřevěných  -  1. polovina 19. století

(polodřevěný stroj  = náboje kol dřevěné s železným středem , ozubení mosaz ) 

Jicí a bicí stroj uloženy za sebou. Vyráběly se tak od roku 1820.  Zobrazené stroje pravděpodobně budou cca o 20 let mladší. Povšimněte si, že oba stroje mají totožný hřídel řetězového  a minutového kola. Později bylo obvyklejší ztotožnění hřídele řetězového a střídného kola. Převod na minutové kolo byl 1:1. 2:1 i  3:2. Tím se osa minutového a hodinového kola přemístila do středu stroje.  Lze také poukázat na celomosazné závěrkové kolo. To trochu vybočuje z polodřevěné koncepce.

Stav strojů je před restaurací. Možná tak chvíli zůstane, protože i restaurátor v tomto počasí zaujímá raději místo v zahrádce před restaurací :-)

Jiná varianta polodřevěného stroje v nálezovém stavu. Zejména koroze železných drátů značně pokročila. Pravděpodobně pochází z lehce starších hodin. Trochu více dřeva než u předcházejícího stroje. Dřené jsou i hřídele bicího mechanizmu. Také skříň je trochu větší. Závaží visela na provazech. Místo řetězových kol jsou zde klínové kladky. Stroj není kompletní. Chybí krok, závěrkové i minutové kolo, bicí spirála a zadní stěna. Na stroji není patrné zadní ložisko hřídele krokového kola, lze tedy předpokládat, že šlo o štólové hodiny s hřídelí končící až za zadní stěnou. 

Vrátí-li s restaurátor z restaurace, doplníme obrázky.

     


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu