nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Variace na věžní hodiny 

V historických částech měst jsou oblíbené hospůdky, které uspořádáním svého interiéru  navozují starobylou, někdy až středověkou atmosféru. Atmosféru klidu. Atmosféru, ve které jako bychom vnímali ubíhající čas. Napomáhá tomu i materiál - dřevěný "starobylý" nábytek, ozdobně kovaná zábradlí a lustry.  A hodiny.

V pražské restauraci U Špirků (viz web restaurace ) je tento pocit ubíhajícího času ještě umocněn či zvýrazněn nezvyklou výzdobou. Dominantou interiéru jsou totiž velké netradiční hodiny. Také ony se tváří "starobyle". Vypadají jako skeletové věžní hodiny. I když ukazují čas, jsou vlastně spíše kinetickou plastikou. Ačkoliv, podle sdělení majitele, by prý po malých úpravách byly i schopny samostatného mechanického chodu. No, spíše pochybuji o pravdivosti této informace.

  

Elektricky poháněná kinetická plastika sice hodiny jen simuluje, ale ručičky správný čas v  klidovém stavu ukazují.  To by však bylo málo akční, tak každou minutu je proveden rituál posunu ručiček. Minutová ručička se nejprve několikrát posune dopředu a dozadu, aby se vrátila do původní polohy a pak již hrdě pokročila na následující minutu. 

Občas se také za skřípotu roztočí některá kola a převíjí se řetěz se závažími.  K tomu se majestátně houpe opět elektricky poháněné kyvadlo a otáčí se stylizované krokové kolo.  Vlastní řídící elektronika a motory jsou ukryty v kovových válcích patrných na pravém obrázku.  

Obecně se na tomto serveru vyjadřuji kritiky k přestavbám historických strojů pomocí elektroniky. Zde je situace jiná. Zde vzniklo zdařilé samostatné dílo  dobře sladěné s celým interiérem. 


Po čase jsem restauraci znovu navštívil a ukázalo se, že ve stejném styly byly výzdoba doplněna o lustry a další hodiny. Hodiny vlevo jsou obzvláště vypečené. Pohyblivé rameno nese zdroj světla. Stínem svislé tyčky hodiny ukazují čas podobně jako je tomu u hodin slunečních. Hodiny vpravo je další "mechanická" fantazie. Docela by se hodily do našeho Hodinária.  Škoda, že autora se nám stále nepodařilo vypátrat. 

mechanické slunecni U Spirků - nové hodinyTelefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu