Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Barokní "špindlový" stroj věžních hodin

Do Hodinária byl od soukromého sběratele zapůjčen stroj věžních hodin se zajímavým kyvadlem a vřetenovým krokem. Od sezóny 2013 bude dlouhodobou součástí expozice.

Kovaný rám obsajuje nyní kyvadlový stroj s vřetenovým krokem v horní nástavbě a půlový bicí stroj se závěrkovým kolem. Škoda, že ozdobné horní voluty rámu se zachovaly jen u středních sloupků. Na krajních sloupcích jsou ulámané. Pohledově je zajímavá zejména nástavba s prodlouženým kyvadlem a korunovým kolem. Protažení kyvadlové tyče směrem vzhůru nad hřídel není obvyklé řešení. Můžeme se pouze domnívat, zda jde o estetický doplněk, nebo zda prodloužení sloužilo k snadnější manipulaci s kyvadlem (vysunutí ze záběru) při seřizování stroje.

Na rámu stroje jsou viditelné známky přestavby. Několikeré rozebírání a sestavování dokládají několikeré značky. Je pravděpodobné, že horní nástavba je novější a stroj byl původně stavěn s lihýřem. To by posouvalo dobu vzniku před 18. století. Bohužel o původu a historii stroje nemáme žádné další informace.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Společná natahovací klika pro jicí a bicí stroj nebyla nalezena. Čočka kyvadla byla rekonstruována. Fotografie stroje jsou kromě poslední pořízeny ještě v restaurátorském ateliéru před konzervováním. Poslední fotografie ukazuje instalaci v okenním výklenku klenotnice Věžního muzejíčka. Nálezový stav neuvádíme, protože stroj by předán v rozebraném stavu.

Stroj je nakonzervován a vystaven v Hodináriu v Děčíně od roku 2015. Není vystaven v chodu, ačkoliv by ho byl schopen.

Text: P. Král   foto: P. Skála

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu