Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Věžní muzejíčko v Soběslavi v roce 2011

Od 2.7. začala první sezóna Věžního muzejíčka. Expozice je tvořena stálými exponáty, kterými jsou především několikery věžních hodiny. Variabilní částí expozice jsou další hodiny všech možných druhů a  tematické výstavky hodin. Součástí expozice je  ukázka výroby zvonů.  Důležitou událostí bylo 7. července zahájení výstavy "... i zvony mají duši"  Zvonařství, řemeslo rodinných tradic.  Výstava je v Knihkupectví U sv. Víta v Soběslavi a pokračuje v prostorách věže. Výstava, která vás provede tvorbou zvonaře Michala Votruby potrvá až do konce srpna.

Provozní doba

Provozní doba věže je denně od 9 do 17 hodin v červenci a srpnu. Většinu času lze do hlavní místnosti muzejíčka pouze nahlížet. Komentovaná prohlídka hodinářské expozice  bude vždy v poslední hodině nebo po dohodě.

Mimo prázdniny je možné si návštěvu dohodnout na info @ orloj . eu  nebo na tel  603 50 27 35.

Poslední otevření v roce 2011 je v sobotu 17.9. od 9 do 12 hodin.

Vstupné

Přístup na věž provozuje Aeroklub Soběslav. Vstupné do věže je 20 Kč, děti 10.- Kč. Komentovanou prohlídku zajišťuje naše občanské sdružení.

V sezóně 2011 je ve věži  vystaveno:

Hlavní a nejzajímavější exponát, který pochází z doby legendárního  "mistra Hanuše",  dříve považovaného  za autora Pražského orloje. 

Prohlídková trasa

Prohlídková trasa je poměrně náročná a je na vlastní nebezpečí. Do prostoru věže smí být vpuštěno maximálně 20 návštěvníků. Nejprve vede trasa po točitém schodišti s vysokými stupni kolem klenuté místnosti bývalé městské klenotnice. V klenotnici jsou vystaveny hlavní exponáty muzejíčka. 

Prohlídková trasa věží pokračuje po točitých schodech do rozměrné prostory "druhého patra".  Je v ní nyní expozice zvonařské technologie, výstava fotografií Pražského orloje a výstava žákovských prací s tématem hodin.

 Po dřevěném schodišti vystupujeme do dalších dřevěných pater věže. 4. podlaží je zcela volné, 5. je rovněž volné s krytým prostorem pro pohyb závaží hodin. V 6. podlaží  je hodinový stroj Elektročas (1959), v dalším podlaží je stávající rozvodka hodin. Projdeme podlaží se zvonem (1890 kg) a po dalším krkolomnějším výstupu jsme na úrovni ochozu věže, mineme veliký rumpál a můžeme vychutnat daleký rozhled. 


Všechny vás v průběhu prázdnin zveme na návštěvu a doporučujeme současně
navštívit v Rožmberském domě výstavu Soběslav - město pětilisté růže 
a také expozici hodin na nedalekém zámku Brandlín


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu