nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

O věžních hodinách na ZŠ Šumava v Jablonci nad Nisou

věž JablonecNerad pokračuji v seriálu o zmizelých hodinách. Život to tak ale chce. Narazil jsem na web hodináře z Jablonce nad Nisou, pana Miloše Zikmunda, a přečetl si kauzu opravy hodin na ZŠ Šumava. S jeho dovolením ji zde přetiskuji. Samozřejmě doporučuji všem  celý web www.hodinyjbc.eu si přečíst. Jsou tam nemalé hodinářské i nehodinářské zajímavosti.

Pan Zikmund píše:

Jestlipak jste si všimli, že se nám rozeběhly věžní hodiny na škole Šumava?!

To byla akce roku, i když osobně jsem se na tomto záslužném počinu podílel pouze minimálně. Hodinový stroj má nyní zcela nové unikátní elektrické natahování. Hodiny zatím nebijí, ale podrobnosti si teprve musím zjistit, takže se můžete těšit, určitě brzy vám zde tuto akci přiblížím podrobněji.  


Tak z akce roku se nakonec stalo rozčarování
roku. Ale pěkně od začátku.

 K práci na zhotovení elektrického pohonu natahování závaží hodin jsem si přizval kolegu Pavla Jandu s přesvědčením, že zařízení rozumí, ale hlavně více disponuje potřebným strojním vybavením. Nakonec se práce ujal zcela samostatně. Řekl jsem si - dobře mi tak, hlavně že nám zase oživne další pěkný stroj věžních hodin. Mou nabízenou pomoc a radu za celou dobu nevyužil, tak jsem věřil, že se práce úspěšně daří. Na podzim jsem se doslechl, že kolega již hotový stroj nainstaloval, tak jsem se celej zvědavej šel podívat, jak to vypadá: 

stroj

Zařízení velmi pěkně vyhlíželo, na každé ze tří původně ručně natahovaných hřídelí byla nasazena masivní lesklá ocelová šroubovice s bronzovými maticemi k ovládání koncových spínačů tří motorů s převodovkami a speciálními spojkami. Vše ve speciálním svařovaném rámu, vše s velmi pěknou povrchovou úpravou. Jen to spustit........

V prosinci 2004 koukám, že hodiny na věži již konečně jdou! Jen jaksi nebijí... Na ředitelství školy se dozvídám, že bití je pouze zastaveno kvůli možným stížnostem od obyvatel sídliště. Tak hned přemýšlím, jak bití poněkud ztlumit.... A samozřejmě se s dovolením jdu na ten malý technický zázrak podívat. Stoupám věží po dřevěném schodišti a napínám uši, kdy již zaslechnu tikot kyvadla... A NIC ! Teď nevěřím vlastním očím: Hodinový stroj stojí, ale ručky na věži ukazují správně! Navíc celé to nové složité zařízení samonátahu závaží tu vůbec není! Jsou zde po něm pouze dva nátahové motory. Zato je zde navíc malá krabice, z níž jde k číselníkům hodin hřídel a v krabici to každou minutu krátce zabzučí. Musím se přiznat, že mi chvíli trvalo, než jsem se vzpamatoval! 

No hned jsem zavolal Pavlovi, co se proboha stalo a s úplným klidem mi bylo řečeno asi toto:
'Zařízení nebylo možno zcela dokončit, a kvůli jedné chybějící speciální součásti ani nikdy nebude.' Pavel si zase celý ten mechanismus demontoval, odvezl a aby alespoň šly ručky hodin, nainstaloval k nim tu elektronicky řízenou krabičku s krokovým motorkem, což nyní otáčí ručkami věžních hodin. Finance jsou proinvestovány, nic dalšího se dít nebude. Historický hodinový stroj tu je nyní pouze na ozdobu a hodiny již nikdy nebudou pravidelně odbíjet. (?? !) Tak a už víte, co pro mě bylo tím rozčarováním roku. 

Nyní ale o věc projevila zájem i místní televize a noviny a díky nim doufám, že tento současný stav není definitivní.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu