nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Hodiny v Holiday Inn Brno

Velmi zajímavé "vodní hodiny" se nacházejí ve foyer kongresové haly pětihvězdičkového hotelu Holiday Inn Brno.  Hodiny vyrobilo pasířství Matys v roce 2001 podle návrhu ing. arch. Vlachynského a ing.  arch. Foretníka - Atelier 90. Virtuálně si je můžete prohlédnout v  prezentaci ateliéru. Z těchto informací jsme také vycházeli při přípravě této stránky.

Hodiny nejsou konstruovány primárně jako časoměrný stroj, ale jako  kinetické plastika. Materiál nerez, mosaz, sklo. Z hodinářského hlediska je konstrukce značně neobvyklá. Zaujme zejména vodní krokové ústrojí a použití převodových kol s kolmým záběrem.

Vlachynsky 1  Vlachynsky4Vlachynsky 2

Hodiny jsou umístěny ve vstupní hale kongresového centra hotelu Holiday Inn, kde tvoří dominantu čelní stěny. Z podesty přístupové rampy lze hodiny pozorovat bočním, úzkým a vysokým průhledem. Stroj je osvětlen dvěma vnitřními reflektory z bočního průhledu a zepředu ze stropu haly. "Vodní krok" hodin tvoří překlopná miska umístěná excentricky na ose. Do misky přitéká voda, posouvá se těžiště až se miska sklopí a postrčí krokové kolo (rohatku). Voda se vylije a miska se vrátí do původní polohy. Cyklus se opakuje po 30 vteřinách. Pohyb rohatky pootáčí ojedinělým, ale velmi působivým převodovým ústrojím. Jde o soustavu kolmých převodů tvořenou palcovými koly a lucernovými pastorky. Oběh vody je z úsporných důvodů uzavřený a poháněný čerpadlem. 

 

Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu