nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Vodní hodiny pana MUDr. Alexandra Jegorova

Pan doktor Jegorov má mnoho zajímavých zájmů a jedním z nich je i konstruování různých, řekli bychom "netradičně tradičních", hodin. Postavil dvoje sluneční hodiny, nyní pracuje na hodinách lihýřových.

Při cestě do Rakouska obdivoval vodní hodiny od sochaře  Elmsteinera (v Reichethalu a Pieberschlagu) a rozhodl se vyrobit si své. Požádali jsme ho o bližší informace.

Pan doktor Jegorov píše: ".... vše je založeno na přesném vyvážení kývajícího se hranolu který má na konci mističku, do které přitéká shora «čůrek» vody, kývne se, voda se vylije a hranol se narovná a vše se opakuje. Hlavní problémem při mé výrobě bylo právě vymyslet vhodné uložení, takže od klasických kuličkových ložisek přes různé valivé konstrukce jsem dospěl k ose z RADEKA, která má spodní břit a ten se kýve ve vybroušeném loži opět z RADEKA. (RADEKO - ocel , ze které se dělají soustružnické nože.)

Sochař Elmsteiner z Pieberschlagu to má dělané továrně, já jsem vše pytlíkoval v domácí dílně. Kyv viklanu v mém případě je 9.6 x za minutu. Takže jsem z nerezu 3 mm vybrousil kolo s 96 zuby, do kterých při každém kyvu zabere lopatička. Kolo se pak otočí za 10 minut. Po jedné otočce zabere páčkou za zoubek druhého kola, které má 72 zubů - no a toto kolo ukazuje 12 hodin.

Jedno symbolické okénko ukazuje minuty, druhé hodiny. Čísla jsem vyřezal z bronzové planžety a každé číslo je přichyceno do kol dvěma dvoumilimetrovými mosaznými nýtky - to mi dalo velkou práci, protože vrtat nerez tenkým vrtáčkem a navíc jsem měl jediný, to dalo hlídání. Samotná konstrukce je z černé žuly - dioritu s vyztužením a spojením nerezovými trubkami. Kyvadlový efekt dělá symbolická plachetnice zavěšená na spodině viklanu, dolaďování se děje na horní hraně viklanu posuvným závažím . Vše je z mosazi a nerezu."

Tolik tedy pan doktor o svých hodinách a k informacím přidal ještě další zajímavost:"... hodiny od sochaře Elmsteinera, které byly v v Reichethalu, koupil soukromník z Vídně za 38.000 EURO. Město Reichenthal na to nedosáhlo."

Jsme rádi, že jsme pana doktora egorova "objevili". Jsme rádi, že existují lidé, kteří vytvářejí tak úžasné věci.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu