nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Vodní minutky

Vodní hodiny nejsou dnes příliš rozšířené. "Vodní kalendáře" jsou už častější. Na mnoha domech v našem městě visí cedulky dosvědčující, kam dosahovala voda v roce 2002. I jiné datumy se najdou. Sběratele to naštěstí neláká. Není zrovna příjemné takový záznam vidět uprostřed obýváku.

Už to vypadalo, že žádný exemplář vodních hodin muzeum nezíská, když se v Lidlu objevily spínací hodiny FLORABEST pro zahradní zavlažování. Když to tedy nejsou vodní hodiny, jsou to alespoň vodní minutky. Dokonce ve dvou variantách. Analogový typ se setrvačkovým hodinovým strojem a digitální typ.

Nastavitelný čas zavlažování je 5 až 120 minut. Spínač je konstruovaný pro maximální tlak vody 6 bar. Jiné hodiny většinou nemusejí vyvinout tak velkou silou. Tady se hodiny při zastavování vody musí vyrovnat s vysokým tlakem a energií proudící vody. Uzavření spínacích hodin proto proběhne rychle s využitím tlaku vody. Nutným výsledkem prudkého zastavení proudící vody je krátkodobé zvýšení tlaku v potrubí.

V návodu se praví, že se smí používat pouze venku a mimo dosah předmětů, kterým vlhko škodí. Není ani divu. Když se hodiny náhle zastaví, dopadne to tak, jako na horním obrázku. Asi proto se lidé do vodních hodin příliš nehrnou.

Citace z návodu: "Avaa vesihana ja ohjelmoi laitteeseen haluttu aika"
Tedy: Otevřete vodovodní kohoutek a nastavte čas.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu