Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání  

 

 

 

 

 


grafika

Zvonařská expozice

Zvonařská expozice Věžního muzejíčka je logickým důsledkem existence muzejíčka ve věži.  Jednak proto, že zvony k naší věži patří již nejméně 800 let  a jednak proto, že zvony zřetelně nesou stopy po minulém vývoji. Ve věži existuje zvonicí stolice pro nejméně 5 zvonů. Po rekvírování zvonů roku 1941 je zavěšen jen zvon jeden, zvon Petr Pavel. Prakticky se však na něj dnes stejně nezvoní. Více o zvonech a cimbálech ve věži v samostatné stránce. 

Vcimbýly zdola činnosti jsou pouze cimbály věžních hodin v prostoru pod druhou bání. Tam však prohlídková trasa nevede a není mnoho lidí, kteří vůbec vědí, kde cimbály jsou. Při vhodném osvětlení nízkým Sluncem je můžeme v lucerně spatřit. Fotografie vlevo je pořízená již z prostoru báně.

 


Nalezli a vystavili jsme mnoho zbytků kování, závěsů a starých ložisek ze zvonů původně zavěšených ve zdejší věž. Některá kování jsem vystavili na maketu závěsu zvonů. Nalezli jsme i pozůstatky závěsu zvonu pořízeného pro sousední kostel sv. Víta. Na obrázku vpravo je deska s věnováním. Po kliknutí se zobrazí v restaurovaném stavu.

 ( Nápis na závěsu hlásá:
      1650 - 1871 v kapli dvorce Reifsmanky u Prahy.
      1871 - 1912 uchován v dvorci Stanovském ve Slaném.
      1912   věnován kostelu sv. Víta v Soběslavi na paměť Karla a Marie
               svob. pánů Spens z Boodenů. + 1869 a + 1878. )
 


Díky zapůjčování dalších exponátů zvonařské techniky se daří expozici nadále rozšiřovat. Příkladem může být litinový závěs se zalomenou osou otáčení a překlápěcími ložisky pocházející z kostela sv. Imricha v obci Báb (okres Nitra) zobrazený na snímku vlevo. 


V další části se představuje zvonařská technologie. Přesto, že v roce 2011 je část práce zvonařské dílny vystavena v Knihkupectví U sv. Víta v Soběslavi (Výstava "I zvony mají duši"), zůstává dost exponátů i ve věži. Jedná se zejména o licí formy v různém stádiu vzniku. Expozice je doplněna počítačovou prezentací fotografií z vlastního odlévání zvonů.


Nové zvony ve věži

 Uikátem našeho Věžního muzejíčka je, že kurátor zvonařské expozice je současně představitel zvonařství Votruba. Můžeme se proto těšit na další nové zvony z jeho dílny. Rožmberský rok (400 let od smrti posledního Rožmberka Petr Voka ) přinese nejen nový zvon Petr Vok (průměr 53 cm, hmotnost cca 100 kg). Viset bude na horním trámovém roštu v jihovýchodním rohu zvonice, kde původně visel zvon zrekvírovaný.  Jakmile se tak stane, jistě rozšíříme i tuto stránku. 


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu