Prvním směrem je tvorba tohoto webu Českého spolku horologického. Původní představa byla o shromažďování zajímavých odkazů na jiné hodinářské stránky a tvorba vlastních statí o zajímavých hodinách. Nemůžeme bohužel obsáhnout celou šíři problematiky, proto zde najdete stránky zaměřené zejména na oblastí, které jsou dosud méně popularizované. Švarcvaldky, elektrické hodiny, hodiny z bakelitu, ... Nejde o muzeum hodin pouze z dávné historie, ale o muzeum různorodých historických i současných hodinových konstrukcí. Tento směr je nyní poněkud v pozadí. Nestačíme dostatečně rychle reagovat na změny uváděných odkazů nebo na změny internetových technologií, které u některých prohlížečů způsobují problémy v přístupu k informacím.
V rámci tvorby tohoto webu byly vytvořeny i neobvyklé programy. Uvěďmě například římské digitálky či Flash animaci židovských hodin které na obrazovce ukazují čas počítače na historickém hebrejském ciferníku. Zejména však simulátory orlojů různých typů. Bohužel animace ve Flash již odnesl čas. Některé animace jsme však přeprogramovali.
Druhý směr vede k Pražskému orloji a má podobu rozsáhlého autorského webu v několika jazycích. Zachycuje problematiku orloje i z netradičních úhlů pohledu a často přináší informace, které dosud nebyly nikde publikovány. Jde o informace získané vlastním výzkumem. Naší výhodou je široké spektrum profesí. K pochopení Pražského orloje nestačí jen pohled historika. Připravujeme knihu o nových pohledech na některé tradované omyly. Celý web je také založen na unikátních fotografiích pana Marušáka.
Třetí směr nás zavedl nejprve na věž v Soběslavi, kde se členové spolku významně podíleli na nalezení a restaurování unikátního stroje věžních hodin s rámem možná z 15. století. Stroj se stal základem pro vznik ojedinělé hodinářské expozice Věžního muzejíčka. Podobných případů je ve světě jen několik a je dost škoda, že tento směr musel být opuštěn. Součástí expozice je i ukázka zvonařské technologie.
Po komunálních volbách 2015 jsme expozici přemístili do půdních prostor Zámku Děčín. Nově budované Hodinárium přineslo příznivější přijetí i větší prostory. Předpokládáme, že expozice se bude budovat mnoho let a bude se postupně rozrůstat. Více na stránce o koncepci a v reportáži o stěhování.
Pokud se nám podařilo vzbudit váš zájem, můžete se vydat na některou z nabízených cest a získat podrobnější informace. Nebo ještě lépe, pomozte nám tyto cesty vytvářet.
Mapa serveru.